fbpx

Uudised

Valgusmess pakub ERM-s kahel päeval tasuta töötube ja põnevaid vestlusringe

Autor: | okt. 28, 2021 | TAVA2021

29.-30. oktoobril Tartus Eesti Rahva Muusemis toimuv Valgusmess pakub lisaks võimalusele uudistada valgusti- ja valgusfirmade uusimaid tooteid ka põnevaid praktilisi töötube ning sisukaid vestlusringe ja loenguid. Lisaks avatakse messi raames ülevaatenäitus „Eesti valgustusdisain ja valguskunst”.

Messi programmi avab meeleolukas töötuba, milles Eesti Vabakutseliste Teadlaste Akadeemia liikmed õpetavad, kuidas sidrunitest elektrit saada!  Sidrunitest, vasest ja tsingist saab tõepoolest toota elektrit. Mitte nii palju, et laadida elektriautot või käivitada pesumasinat, kuid piisavalt, et põlema panna LED-tuled. Eesti Vabakutseliste Teadlaste Akadeemia liikmed õpetavad, kuidas ühendada omavahel umbes 200 sidrunit ning pigistada neist välja võimalikult suur kogus volte. Huvilised saavad ise kohapeal oma kätega sidrunitest patarei valmistada.

Kes reedel töötuppa ei jõua, saab sidrunitest särtsu välja meelitada ka laupäeval.

 

Reedel ja laupäeval saab õppida ka puidu painutamist auruga. Eesti ettevõtte uBent korraldatud töötoas saab saab ise proovida puidu aurutamist, mille tulemusena puit muutub plastiliseks ja vormitavaks.

 

Kui sidrunitest elektrit teha ja puitu auruga painutada võib kogu perega, siis ennekõike täiskasvanud valgusdisaini huvilistele on mõeldud Digital Sputniku tasuta töötuba “Dünaamilise valguse loomine andmepõhiselt”.

Töötoas õpitakse, kuidas muuta valguse dünaamikat ehk värvust, suunda, kiirust ja teisi parameetreid kasutades erinevatest andmekogudest tulevat infovoogu. Külastajal avaneb võimalus kohapeal kunstnike Mariliis Kundla ja Mihkel Pajusteinstallatsiooni “Voog” visuaalset valgusmängu juhtida. Töötuba toimub ERMi ees nii 29. kui ka 30. oktoobri õhtul algusega kell 18.

 

Lisaks töötubadele kuuleb messil mitmeid huvitavaid loenguid ja diskussioone. Loenguprogrammi avab  29. oktoobril kell 14.30 valgustehnika labori mõõtespetsialist Toivo Varjas loenguga valguse mõõdistamise vajalikkusest. Kell 15 kuuleb valgusdisainer ja TAVA2021 töötubade kuraator Marko Kuusikuloengut “Millist valgust vajab tark linn”. Tund hiljem, kell 16 kuuleb Stijn Bröckeri (Osram) videoloengut „Ilusad targad linnad“ (Smart Beautiful Cities).  Bröcker tutvustab arvukate näidete abil kauneid ja turvalisi linnaruumi arhitektuurse valguslahenduse kontseptsioone. Eraldi pöörab ta tähelepanu valguslahenduste tsentraalsele juhtimisele. Loeng on inglise keeles.

Laupäeval, 30. okroobril kell 13 toimub vestlusring teemal “Elurikkust rikastav valgustus”. Vestlust modereerib TAVA2021 peakorraldaja Elo Liiv, osalevad TAVA2021 töötubade juht Marko Kuusik, maastikuarhitektid Karin Bachmann ja Merle Karro-Kalberg ning bioloog Vello Runnel.

Videoloengute vahendusel liituvad Valgusmessi külastajatega Eesti valgustusmaailma tipud. Kell 15 saab kuulata valgustusdisaineri Joan-Tähven Vene videoettekannet “Eesti Valgustusdisainerite Assotsiatsioon EVDA roll valgustusdisaini kujundamisel Eestis” ja kell 17 Tallinna kommunaalameti inseneriosakonna peaspetsialisti Eva Tallo videoloengut “Tallinna vanalinna sosistavad tuled” (Whispering lights of Old town of Tallinn). Loeng on inglise keeles.

Messi oluliseks osaks on Maarja Ree kureeritud ülevaatenäitus „Eesti valgustusdisain ja valguskunst“, mille avamine on 29. oktoobril kell 17. Oma teoste ja fotodega valminud loomingust on esindatud üle 20 autori, nende hulgas on nii valgustite disainerid, valguskunstnikud  kui ka valgustusdisainerid. Näitus jääb ERMis avatuks 14. novembrini.