fbpx

News

Kolm põhjust, miks osaleda IALD töötubades TAVA2021 ajal Tartus

by | Sep 14, 2021 | Workshops

Tony Craggi 12,5 meetri kõrguse kunstiteose "Points of View" valguslahenduse lõid Tina Wikström ja Johan Moritz. Malmö, 2019. Foto: erakogu.

Tony Craggi 12,5 meetri kõrguse kunstiteose “Points of View” valguslahenduse lõid Tina Wikström ja Johan Moritz. Malmö, 2019. Foto: erakogu.

Valgus ning valgustus on meie igapäevaelus juba sajandeid tähtsat rolli mänginud, iseenesestmõistetavaks on see meile saanud aga alles nüüdisajal, kui oleme õppinud valguse abil disainima.

Oled sa kunagi mõelnud, mis paneb pimedal ajal linnas liikudes ühtäkki imetlusega seisatama, kui märkad mõnda silmapaistva arhitektuuriga maja, põnevat monumenti, võluvat väljakut? Kas see tuleb ainult arhitektuurist endast? Ei, tõeliselt meeldejäävaid kogemusi ei paku peaaegu mitte kunagi ainult hoone, skulptuur või väljak – selle tunde loojaks on valgus (naturaalne, tehislik või kombineeritud), mis toob esile või võimendab niisuguseid aspekte nagu ruum, geomeetria ja emotsioon. 

TAVA2021 raames toimuvates IALD arhitektuurse valgustuse töötubades saad õppida, kuidas disainida läbi valguse maagilise puudutuse ja olla osaks fantastilisest meeskonnast. Sellel sügisel kolmandat korda Tartus toimuvate IALD (International Association of Lighting Designers) arhitektuurse valgustuse töötubade juhendajateks on oma valdkonna tipp-professionaalid Veronika Mayerböck (Austria), CJ Brockway (USA) ning Johan Moritz ja Tina Wikström (Rootsi).

Tartu linn kasutab töötubades loodud lahendusi parema linnaruumi prototüüpimisel ning realiseerib eraldi konkursi korras valitud püsilahenduse kõikide linnaelanike ja külaliste rõõmuks.

Kuna TAVA2021 üritusi ühendab Emajõgi, sai tänavuste IALD töötubade keskseks teemaks samuti jõgi ja linnakeskkond selle ümber. Töötoad toimuvad kokku viiel päeval, 22.–27. oktoobril, pakkudes suurepärast võimalust õppimiseks, enesetäienduseks ja käed-külge kogemuseks nii üliõpilastele, elukutselistele valgustusdisaineritele kui ka kõigile uutele valgustusdisaini huvilistele. 

Töötubade hinnaks on 200 € (üliõpilased) ja 300 € (täiskasvanud), mis tagab ühtlasi tasuta pääsme LUCI aastakonverentsile (27.–30.10) ja Valgusmessile (29.–30.10 ERM-is) ning festivali avagalale Emajõe jääres 27. oktoobril.

Sa pole osalemises ikka veel kindel? Siin on kolm põhjust, mis aitavad sul selgusele jõuda. 

1. TAVA töötoad lähtuvad mudelist, mis on spetsiaalselt mõeldud arhitektuurse valgustusdisaini õpetamiseks. Töötoas omandad läbi praktilise kogemuse tervikliku arusaama arhitektuursest valgustusdisainist. Viis päeva kestvate töötubade tulemused moodustavad valguslahenduste kogumi, mis saavad osaks piki Emajõe kaldaid ning läbi botaanikaaia kulgevast ja kõigile huvilistele avatud TAVA2021 Valgusrajast. 

2. Õpid, kuidas saab valguse abil jutustada lugu, edastada sõnumit või luua avalikku ruumi kunstiteos. Avastad valguse kui suurepärase vahendaja, mis edastab teavet emotsioonide, ruumi ja vormide kohta. Saad kogeda valguse olemust, kasutades kaasaegset valgustehnikat. 

3. Töötad kõrvuti maailma tipptegijatega, et läbi põnevate näidete kontseptualiseerida disaini või pakkuda töötoale välja mõni muu huvitav lähenemisviis, et valgusideid ellu viia.