fbpx

Tutvustus

Tartu arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festival TAVA ehk Tartu Valgus on terviklik, rahvusvaheline, valdkondi ühendav valgus- ning valgustuskunsti festival. Festival toimub üle aasta ning TAVA2021 on järjekorras kolmas.

TAVA2021 põhisündmused toimuvad 27.-30.10.2021, kuid sellele eelnev töötubade nädal, ning kõrvalprogramm loovad sündmusest ligi kuu aega kestva festivali. Koos Tartu Valgusega toimub esmakordselt Eestis välisvalgustuse assotsiatsiooni LUCI (Lighting Urban Community International) aasta üldkogu, üheskoos tuuakse Tartusse kokku ligi 300 maailma valgusekunsti ja arhitektuurse valgustuse valdkonna spetsialisti.

TAVA2021 põhiprogrammi moodustavad rahvusvahelised töötoad, väliruumi installatsioonid, konverents, valgusmess ja sisenäitused. Sellele lisandub koostöös Tartu kultuuriasutustega ja ettevõtetega valmiv kõrvalprogramm meeliköitvate kontsertite, valgusshow, ilutulestiku ja muude etteastetega. Kogu sündmus on võimalikult kohaspetsiifiline – enamik valguskunsti ja arhitektuurse valgustuse installatsioone luuakse Tartu eripärasid arvestades ning puudutades Eestile olulisi teemasid. Üheskoos muudetakse Tartu Valgusmaailmaks, mis kutsuva tulukesena Põhjala pimedamal ajal meelitab kultuurihuvilisi Lõuna-Eestisse.

Põhimõtted

Kohaspetsiifilisus:
enamus installatsioone tehakse spetsiaalselt Tartusse.

Interaktiivsus:
interaktiivsed vahendid sotsiaalsete teemade kajastamiseks ja analüüsiks, vaatajal on võimalus kunstiteose loomises osaleda.

Valgusharidus:
konverents, töötoad – kogemuste vahetus, tulemused eksponeeritakse koheselt vaatamiseks. Nii tellijat kui tarbijat õpetatakse nõudma häid valguslahendusi.

Treffpunkt:
professionaalsed valguskunstnikud viiakse kokku õpilastega, tootjad tarbijatega, linnakodanikud külalistega.

Professionaalsus:
kunstilisi valikuid teeb kuraatorite meeskond, kes on oma valdkonna vaieldamatud tipud ning esinejate valikuks toimuvad avalikud konkursid

Pikkaajaline mõju:
TAVA ambitsiooniks on olla kaasaegse kunsti- ja arhitektuurimaastiku valgusalane suursündmus, eesmärgiga arendada ühiskonna valgusteadlikkust ja luua soodus pinnas kvaliteetse vagustusdisaini ja valguskunsti arengule Eestis, kogu maailmas.

Festival korraldatakse koostöös Tartu Linnavalitsusega. Lisaks on koostööpartneriteks Sihtasutus Tartu Jaani Kirik, Tartu Kõrgem Kunstikool, Tartu Kunstikool, Nooruse galerii, Tartu Uus Teater, SA Tartumaa Turism jt.

Festivali korraldab MTÜ Valgusklubi ja MTÜ Väike Valgus