fbpx

Bambi projekt

Artists

Eike Eplik, Žilvinas Landzbergas, Ingrīda Pičukāne, Laura Põld, Rūta Spelskytė, Līga Spunde
Kuraator: Šelda Puķīte

Place

Avatud: kuni 30.10

K-R, 13:00–19:00
L, 13:00–18:00

Kogo galerii, Kastani 42, 50410 Tartu

Concept

1923 avaldas Austria kirjanik, Viini modernist ja sionist Felix Salten noortejutustuse „Bambi. Metsalugu“, mis räägib loo metsaelust läbi loomade ja taimede silmade, kirjeldades üksikasjalikult nende elu, mis on täis visuaalseid, helide ja lõhnadega seotud õpikogemusi. Tänu Walt Disney animastuudio joonisfilmile „Bambi“ (1942) kujunes sellest metsaloost märkimisväärne popkultuuri osa, mis on inspiratsiooniallikaks paljudele keskkonnaaktivistidele ja pinnuks silmas jahindusorganisatsioonidele. Walt Disney, kes oli jahipidamise vastu, vormis ja lihtsustas lugu nii, et metsast sai paradiis, mida ohustab üksainus kurjus – inimkond. See kultuurilises plaanis oluline lugu on olnud aastate jooksul rohkete arutelude objektiks, kus küsimuse all on loo tegelik sõnum – siin nähakse nii keskkonnateadlikkuse kasvatamist ja ökokriitikat kui ka juudi rahva kujutamist Euroopas. Oma 2003. aastal ilmunud essees toob kultuuriajaloolane Iris Bruce välja, et Salteni novelli kaudu saab „kogeda eemaletõugatust ja diskrimineeritust“.

On möödunud pea sada aastat, kui Salteni raamat jõudis oma esimeste lugejate ette. Sellele vaatamata pole lugu kaotanud oma tähtsust ka tänapäeval, kui jätta kõrvale üksikud iganenud detailid. Nüüd, mil arutelud keskkonnaküsimuste üle, antropotsentriline maailmavaade ja kliimakriis on jõuliselt esile kerkinud, ning ülemaailmse pandeemia kõrvalmõjuna on kasvanud virtuaalsete raamatuklubide populaarsus, tundub igati paslik lehitseda seda metsalugu uuesti.

Koos valitud Baltimaade kunstnikega loodi virtuaalne raamatuklubi, et lugeda Salteni raamatut ja mõtiskleda, kuidas haakub see lugu isiklike kogemuste, praeguste keskkonnaprobleemide ja posthumanistliku ideega taasluua ühendus loodusega. Eike Eplik, Žilvinas Landzbergas, Ingrīda Pičukāne, Laura Põld, Rūta Spelskytė ja Līga Spunde on kõik tuntud oma huvi poolest looduse ja lugude jutustamise vastu. Selles eksperimentaalses raamatulugemislaboris tehtud töö põhjal valisid kunstnikud välja neile huvipakkuva aspekti Salteni loost ja lõid uued teosed näituse „Bambi projekt“ jaoks.
Kunstnike teosed, mida esitletakse Kogo galerii pimendatud ja kaitsvas keskkonnas, moodustavad kujuteldava metsa tervikliku ökosüsteemi.

„Bambi projekt“ on osa Kogo galerii selle aasta näituse- ja publikuprogrammist „Ökoloogia–ökonoomia“. Inimese majandustegevus on looduslike ökosüsteemide toimeahelatest tihedalt läbi põimunud, tuues kaasa ulatuslikke keskkonnamuutusi ja sotsiaalset ebavõrdsust. Teisalt võiksid feminismi ja rohelise ilmavaate vaimus ümbermõtestatud majanduskäsitlused suunata meid kestlikkuse ja loodusega ühenduse taastamise poole, võimaldada jalule seada õigluse erinevate sotsiaalsete gruppide vahel ja aidata hoolt kanda meie planeedi Maa eest, kes seda nii hädasti vajab.

Näitust on toetanud Eesti Kultuurkapital, Tartu linn, Läti Kultuurkapital, Leedu Kultuurinõukogu, Põhjamaade Ministrite Nõukogu ja Akzo Nobel Baltics AS.

Näituse tiim
Kuraator: Šelda Puķīte
Graafiline disain: Aleksandra Samulenkova
Kommunikatsioon: Karin Kahre
Tõlkimine ja keeletoimetamine: Refiner Translations
Näituse meister: Urmo Teekivi
Värvija: Malle Käärik
Fotograaf: Marje Eelma

Concept

Artists and works

  • Architectural lighting workshops: 22.-26.10.2021
  • pre-opening of the lighting installations 26/10/2021
  • Installations open to visitors 27.-30.10.2021
  • LUCI AGM and TAVA2020 Conference 27.-30.10.2021