fbpx

Uudised

Valgusmess kaardistab valgustusmaailma tulevikku

Autor: | juuli 5, 2021 | TAVA2021

Esimene pärast pikka pausi Euroopas toimuv valgusmess toob Tartusse valdkonna edumeelsemad ettevõtted. Mess üllatab külalisi tehnoloogiauuendustega ja tutvustab uusi hea disainiga traditsioonilisi valgusteid.

Valgustusmaailma tulevikku kujundavad praegu LED-tehnoloogia ja kohaspetsiifilise valgustuse kiire areng. Tänu mitmele uuele tehnoloogilisele saavutusele areneb valgustusmaailm valguskiirusel. LED-ide tulekuga on valgustus muutunud analoog-digitaalseks ning seda saab kaugjuhtida ja kaugelt jälgida. See võimaldab kontorites, kodudes, linnades ja avalikus valgustuses nii säästlikumat energiakasutust kui ka suuremat jõudlust. Messil osalevad ettevõtted tutvustavad 2021. aasta valgustehnoloogilisi suundumusi, mis loovad kodude ja paljude muude sektorite jaoks uusi võimalusi. Toome välja neist olulisemad. 

LED-tehnoloogia võidukäik jätkub. Valgusdioodvalgustus on üldvalgustuse turul jätkuvalt kõige kiiremini kasvav segment ja selle turuosa ületab traditsioonilise valgustuse kasumlikkuse. Lisaks on LED-tulede tootmiskulud alates 2012. aastast langenud ja langevad ka tulevikus. 

Uusimad LED-lambid hajutavad ja peegeldavad valgust, mis omakorda vähendab pimestamist ja virvendust. Tulemuseks on ühtlane, silmale mugav valgus. 

Suurenev nõudlus tarkade arhitektuursete valgustite järele. Üha enam rõhku pannakse nii väli- kui siseruumi nutikatele ja isikupärastele lahendustele. Valgustite kerge ühilduvus kaugelt hallatavate tarkade süsteemidega avab võimaluse kaugelt juhtida kontorite, kodude, linnade ja avalike ruumide valgustus-, turva-, kütte- ja teisi süsteeme. Niisugused terviklahendused on energiasäästlikumad ja suurendavad jõudlust. Pilvepõhised valgustuse juhtnupud aitavad hoonete valgustust tsentraalselt hallata.

Nutikad linnad ja keskkonnasõbralik valgustus. Nutikas linn integreerib arvukalt info- ja kommunikatsioonitehnoloogia lahendusi, et juhtida majanduskasvu ja parandada elanike elukvaliteeti. Selle eesmärgi saavutamiseks investeerivad valitsused sellistesse tehnoloogiatesse nagu kliima tegevuskavad, avatud andmeplatvormid, veemajandus, nutikad võrgud, nutikas tänavavalgustus, linnaliiklus ja arukas parkimine. Mõned tähelepanuväärsed näited nutikate linnade projektidest kogu maailmas on India peaministri Narendra Modi arukate linnade missioon, Dubai plaan 2021, USA presidendi Barack Obama arukate linnade algatus ning paljud muud sarnased projektid Suurbritannias, Aasias ja Aafrikas. Targad juhtimisskeemid aitavad lihtsamalt kaitsta linnade elurikkust valgusreostuse eest.

Valgustustehnoloogia muutub üha kohaspetsiifilisemaks ja seetõttu otsitakse rohkem erilahendusi. See ei tähenda, et toodetakse ainult eritooteid, aga valgustustehnoloogia on disainitud nii, et seda oleks vähemalt võimalik lihtsalt kohandada vastavalt iga koha eripäradele ja vajadustele. Teine variant on valguslahendus, mis on lihtsasti komplekteeritav komponentidest, mis kokku annavad nii-öelda uue ja koha spetsiifikat arvestava toote. Seda kõike saab teha, muutes vormi, värvi, valgusvoogu, värvustemperatuuri, valgusjaotust, juhtimist ja teisi omadusi.

Inimkeskne valgustus. Inimesed veedavad suurema osa päevast siseruumides, mille valgustus mõjutab oluliselt nende heaolu. Kui häälestada valgus (t)ööpäevarütmi ja emotsionaalsete vajaduste järgi, saab edendada mugavust, täpsust, kiirust, heaolu ja jõudlust. 

COVID-19 jälg valgustööstuses on toonud välja UV-C valguse kui desinfitseerimistehnoloogia kasutuselevõtu vajalikkuse. See on oluline turvalise ja tervisliku sisekeskkonna terviklikuks kujundamiseks, et minimeerida nakkushaiguste levikut.

Laserdioodid – tuleviku valgus. Parimad laserdioodid muudavad elektri valguseks umbes sama tõhusalt kui poest ostetud LED, kuid ühe olulise erinevusega: laserdioodi saab „pumbata“ üle kahe tuhande korra rohkem elektrit. See tähendab, et laserdiood võib toota ühe ruutsentimeetri kohta kaks tuhat korda rohkem valgust.

Li-Fi (Light Fidelity) on traadita tehnoloogia, mis kasutab andmete edastamiseks raadiolainete asemel valguslaineid. Kõigi digitaalse päeva nõuete rahuldamiseks sobib Li-Fi suurepäraselt finants-, valitsus- ja riigiasutustele, kus nõutakse üliturvalist ja kiiret internetiühendust. See on ka hea võimalus internetiühenduse pakkumiseks ühistranspordis. Li-Fi on wifiga võrreldes palju turvalisem valik, kuna ei häiri tundlikke seadmeid ega tee järeleandmisi kiiruses ega privaatsuses.