Select Page

IALD arhitektuurse valgustuse töötoad / open call

Avatud konkurss

IALD arhitektuurse valgustuse töötoa juhendajate leidmiseks

Tartu arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festival TAVA2020 raames toimub Tartu kesklinnas kolm arhitektuurse valgustuse töötuba. Töötubade eesmärk on rahvusvaheliselt hinnatud IALD valgustusdisainerite juhendamisel anda üliõpilastele, valgustusdisaini huvilistele ja elukutselistele valgustusdisaineritele „käed külge“ töökogemus, alates kontseptsiooni väljatöötamisest kuni installatsioonide valmisehitamiseni ning pakkuda koolitust peamistel valgustusdisaini teemadel.

TAVA2020 töötoad keskenduvad Tartu linnamaastiku esiletoomisele ja sellega seoses öise avaliku ruumi laiendamisele. See on võimalus muuta öine avalik ruum õdusaks ja käidavaks paigaks – luua linnale öiseid vaatamisväärsusi, maalides pimeduse lõuendile valguse ja värvidega kohti, mis seni linnamaastikul on oodanud elluäratamist, esiletõstmist ja avastamist.

2020. aasta töötubade keskmes on Emajõe kalda äärsed linnamaastikud. Emajõgi on Tartu linna üks peamisi sümboleid, linna peegeldus ja armastatud jalutusala kohalikele elanikele ning linnakülalistele. Töötubade käigus loodud installatsioonid on 28. – 31. oktoobril avatud TAVA2020 valgusraja ühekspeamiseks  vaatamisväärsuseks.

Ajakava

 • avatud konkursi tähtaeg 15.02.2020
 • 2020. aasta veebruar-märts, juhendajate eelkohtumine Tartus
 • arhitektuurse valgustuse töötoad 22. – 27.10.2020
 • külastajatele avatud 28. – 31.10.2020
 • LUCI AGM ja TAVA2020 konverents 28. – 31.10.2020

Juhendaja

 • kuulub IALD liikmete hulka (the Association of International Architectural Lighting Designers); kandideerima on oodatud aga ka teised kogemustega valgustusdisainerid   
 • juhtib oskuslikult erineva tasemega osalejatest koosnevat töörühma
 • on inspireeriv ja karismaatiline, kuid laseb osalejatel teha lõplikud otsused
 • oskab suunata osalejaid läbimõeldud kontseptsiooni loomisel
 • juhendab ja aitab valgustite valikul ja paigaldamisel
 • on kättesaadav kogu töötoa vältel ja osaleb ühepäevasel eelkohtumisel Tartus (märtsi kuus)
 • on valmis esinema ettekandega LUCI AGM ja TAVA2020 konverentsil

Asupaigad

Kolme tulevase IALD valgustusdisaini töötoa asukohtadeks on valitud Tartut läbiva Emajõe kallas. Kahe installatsiooni asukoha lähedale jääb ka samasse kompositsiooni kuuluvad programmeeritava valgusega sillad, mida saaks kasutada töötoa valguslahendustega samas kompositsioonis.
Me ei valgusta jõge, kuid kontrollime selle valgust peegelduste loomise kaudu. Vesi annab võimaluse võimendada valguspilte ja luua neile illusoorne läbimõeldud laiendus. Igas töötoas on võimalik töötada valgusega ja erinevat tüüpi maastikuga.

Kaardil olevad punased tähised näitavad IALD töötubade asukohti.  

Esimene töötuba: fassaad ja väikevormid tiigi kaldal

Töötoa ala paikneb Tartu Ülikooli Botaanikaaia (Lai 38) aias ning annab võimaluse luua valgustuslahendus ajaloolisele hoone fassaadile koos selle ees paikneva tiigi, silla ja lehtlaga ning leida taustal olevale Vabadussillale samuti sobiv lahendus.

Teine töötuba: skulptuurid jõepromenaadi pargis

Töötuba keskendub Emajõe-äärse Vabaduse puiestiku haljastuse ja kolme monumendi valgustamisele ning nende omavahelisele sidumisele terviklikuks jõeäärseks promenaadiks.

 1. Oskar Lutsu ausammas on 1987. aastal kirjanik Oskar Lutsu 100. sünniaastapäevaks püstitatud ausammas Tartus, Vabaduse puiestikus. Ausamba autorid on skulptor Aulin Rimm ja arhitekt Allan Murdmaa.
 2. Tartu Vabadussõja mälestussammas on Eesti Vabadussõjas langenud sõduritele pühendatud mälestusmärk Tartus Vabaduse puiestikus. See on 17. septembril 1933 avatud ja 1950. aastal Nõukogude võimu poolt lammutatud monumendi koopia.
 3. Kreutzwaldi monument on Tartus Vabaduse puiestikus Emajõe ääres asuv Eesti kirjaniku ja arsti Friedrich Reinhold Kreutzwaldi mälestusmärk. See püstitati mahavõetud Vabadussõja mälestusmärgi asemele 1952. aastal. 2003. aastal nihutati Kreutzwaldi monument Gildi tänava joonele, et taastatud Vabadussõja mälestusmärk saaks tagasi endisele kohale toodud. Monumendi autoriteks on skulptorid Johannes Hirv ja Martin Saks ning arhitektid Heiki Karro, Ants Mellik ja Mart Port.

Kolmas töötuba: jõeäärne istumisala

Töötuba mõtestab Emajõe vaateplatvormi, Võidu ja Turu silla vahelist ala ja seob endaga Võidu silla valgustuse ning jõepeegeldused, luues ühelt poolt õdusa ning kutsuva jõeäärse istumisala, teiselt poolt jõge pilku heites aga mängulise vaatepildi.

Töötasu

 • honorar 2000 €
 • reisikulud kuni 400 €, sama summa kehtib ka eelkohtumise kohta
 • kogu majutuse ja toitlustuse töötubade ja eelkohtumise ajal
 • festivali passi

Registreerimine

Palume esitada järgmised dokumendid:

 • elulookirjeldus (max 1 x A4)
 • portfoolio, mis esitleb sinu tööde stiili
 • lühike motivatsioonikiri selle kohta, miks sa soovid TAVA2020 (max 800 sõna) festivalil osaleda. Kui Sul on kindel eelistus töötoa osas, mida soovid juhendada, kirjuta miks.
 • soovitus nimekiri firmadest, kes aitaks varustada töötuba valgustitega      

Kandideerimise tähtaeg: 15.02.2020

Lisainfo

Eva Tallo

TAVA2020 töötubade kuraator

Marko Kuusik

TAVA2020 töötubade kuraator

Tutvu TAVA2016-2018 töötubade atmosfääriga

MTÜ Valgusklubi
Reg.kood 80329062
Siili 10-23, Tallinn 13413, Eesti
info@tartuvalgus.ee
+372 5698 4477