fbpx

Valgusinstallatsioonid /
Kunstnikud ja teosed

Ajakava

  • Teoste ehitus ja paigaldamine: 24. – 26.10.2021
  • Valgusrada on külastajatele avatud: 27. – 30.10.2021
  • Artist Talk LUCI AGM ja TAVA2021 konverentsil 29-30.10.2021

Kontseptsioon

Traditsiooniline arusaam, millest lähtuvalt oleme harjunud arhitektuuri ja kunsti avalikus ruumis hindama, käsitleb neid võimusümbolitena, mis jäävad kestma ka tulevastele põlvedele. Milline sündmus sobiks selle arusaama muutmiseks veel paremini kui valguskunsti festival?

Arhitektuur mängib meie mentaliteedi kujunemisel suurt rolli ja kunst avalikus ruumis kindlasti mõjutab seda, kuidas me ümbritsevat tajume ja mõistame. Ajal, mil piirid reaalsuse ja virtuaalreaalsuse vahel on hakanud hägustuma, võivad niisugused kontseptsioonid saada osaks toimivast linnaruumist – nii, nagu need juba on osa meie igapäevaelust. Näiteks oli mängul ülioluline roll sürrealistide ja dadaistide töödes, ent kuna mängude olemus on muutunud, peaks muutuma ka kontseptsioon. Ehkki kaasaegses kunstis on „kunstimängu“ teooria (interaktiivne uue meedia digitarkvara kunst) omaks võetud, seisneb küsimus selles, kuidas seda linnaruumis kasutada.

Samamoodi, nagu me teadvustame jätkusuutlikkuse olulisust igapäevaelus, peaks ka valgusfestivali kunst olema taaskasutatav, tükkideks lahti võetav, muudetav, paindlik. Kas mäletate, kuidas lapsena võis mäng alata mitte millestki, mängida sai kivide, puupulkade või tühjade pudelitega, või lihtsalt päikeselaike püüdes ringi joosta? Nagu ütles Joseph Beuys – kõik võib olla kunst.

Ühiskonda mõjutab olulisel määral seda ümbritsev keskkond, mis peaks olema segu valikute rikkusest, niisiis kutsugem linna mängulisus!

Giidituurid

Valgusraja giidituur pakub võimalust jalutuskäigul tutvuda kõikide TAVA2021 festivali valgusinstallatsioonidega. Giidid Irina Orekhova (EST) ja Ragnar Saage (EST/ENG) tutvustavad pooleteise tunni jooksul valgusraja installatsioone ja autoreid.

Vaata lähemalt: Giidituurid

Lisainfo

Triinu Jürves

TAVA2021 valgusinstallatsioonide kuraator

Andra Orn

TAVA2021 valgusinstallatsioonide kuraator

Johan Moritz

Johan Moritz

TAVA2020 konverentsi kuraator

E-post: johan@tartuvalgus.ee

Johan Moritz on IALD liige, kes on viimase 17 aasta vältel teinud mitmeid prestiižseid disainitöid, lisaks on ta Malmö linna (Rootsi) valgustusdisainer. Malmö valgustusdisainerina on ta vastutav Malmö arhitektuurse valgustusdisaini osakonna loomise eest. Johan pani aluse aastatel 2015-2018 toimuvale projektile „Lighting Metropolis“, mis püüab leida uusi võimalusi keskkonda paremaks muutvate valguslahenduste loomiseks.
www.johanmoritz.se

Tina Wikström

Tina Wikström

TAVA2020 konverentsi kuraator

E-post: tina@tartuvalgus.ee

Tina Wikström on omandanud valgustusdisaineri bakalaureusekraadi Jönköpingu Ülikoolist ja magistrikraadi Kopenhaageni Aalborgi ülikoolist. Ta on töötanud Malmö linna noorem- valgustusdisainerina, olles peamiselt linnaruumi püsi kui ajutiste projektide teostajaks. 2017. aastal valiti ta 40under40 poolt meie uue põlvkonna noorte valgustusdisainerite ja -tööstuse suursaadikuteks. Tina töötab praegu Saksamaal Bonnis Licht Kunst Lichti valgustusdisainerina.
www.tinawikstrom.se