fbpx

Uudised

Festival TAVA2021 täidab Tartu oktoobris valguskunsti ja muusikaga

Autor: | sept. 27, 2021 | Pressiteated, TAVA2021Tartu Toomkirik TAVA2016 ajal.Kuu aja pärast algab Tartus arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festival Tartu Valgus ehk TAVA2021, mis täidab linna aasta kõige pimedamal ajal valguse ja meluga. Emajõe kallastele kerkib valgusinstallatsioonide rada, toimub arvukalt näitusi, töötubasid, kontserte, rahvusvaheline konverents ja valgusmess.

„Festivali avalöögi annab 27. oktoobri õhtul kell 19 kaarsillal Erki Pärnoja koos viieliikmelise bändiga. Meloodiline helikeel ja põhjamaistes toonides helgus ühes Alyona Movko visuaalidega loovad 38 meetri kõrgusel vesiekraanil visuaalselt ja heliliselt sügavalt puudutava valgusetenduse. Publik saab nautida kontserti tasuta kahel pool Emajõge,“ tutvustab TAVA2021 peakorraldaja Elo Liiv kolmandat korda toimuva festivali tänavust avagalat. „Samal päeval avatakse näitused botaanikaaias ja Pallase galeriis ning valgusrada Emajõe kallastel. Samuti algavad kolm päeva kestev rahvusvahelise linnavalgustuse assotsiatsiooni LUCI aastakoosolek ning TAVA konverents, mis toob Tartusse kohale ligi 70 linna esindajad kogu maailmast.“

TAVA2021 üritusi ühendab Emajõgi, mille kallastel saab festivali vältel kõndida mööda valgusrada – Tartu kesksele jõeäärsele pargialale loodud installatsioonidest rada. Vaatajalt oodatakse siin aktiivset suhestumist – teostesse saab kas füüsiliselt sisse astuda, neil on võimalik vajutada nuppe või kasutada rakendust Kunstnikke on nii Kanadast, Hollandist, Venemaalt, Kreekast kui ka Eestist, lisaks esitletakse kunstikoolide tudengite väljapanekut. Iga päev toimuvad ka giidituurid. 

Jaani kirikus etendub Caspar Lootsmanni laser-perfomance „Linea Temporis“, mis Riia valgusfestivalil tekitas pooleteise kilomeetri pikkuse publikujärjekorra.

27. oktoobril avataval näitustel Pallase osalevad rahvusvaheliselt tuntud kunstnikud Vadim Fiškin (Sloveenia), Maria Paz (Hispaania), Paola Medina Querini (Hispaania), Tatsuru Arai (Jaapan/Saksamaa) ning Emer Värk ja Henri Hütt & Algorütmid (Eesti).

29.–30. oktoobril Eesti Rahva Muuseumis toimuv valgusmess on kohtumispaigaks disaineritele, valdkonna ettevõtjate, arhitektidele ja sisearhitektidele ning pakub palju uudistamist ka lihtsalt valgustus- ja sisustushuvilistele inimestele. Messi kahel päeval toimub hulganisti tooteesitlusi, seminare ja töötubasid. Valgusmess toimub hübriidmessina, mis tähendab, et nii ettevõtetel kui ka külastajatel kõikjalt maailmast on võimalik messist osa saada ka veebis. 

Maria Paz alias Exotikdot astub lavale TAVA Xperimentali raames.

TAVA2021 pakub sisukat programmi valgusmaailma proffidele – põhisündmusele eelnev töötubade nädal ja kõrvalprogramm teevad sündmusest ligi kuu aega kestva festivali. IALD (International Association of Lighting Designers) arhitektuurse valgustuse töötubade fookuses on linnakeskkonda paremaks muutvad ja vastutustundlikud valguslahendused. Kuna inimeste teadlikkus linnaökoloogiast üha kasvab, on eriti oluline, et kliimavööndis, kus pime aeg moodustab nii suure osa avaliku ruumi kasutatavast ajast, pöörataks tähelepanu ümbritsevat floorat ja faunat mõjutavale tehisvalgusele ning vähendataks valgusreostust igal võimalikul moel. Töötubasid juhendavad valdkonna professionaalid Veronika Mayerböck (Austria), CJ Brockway (USA) ning Johan Moritz ja Tina Wikström (Rootsi).

Lisaks IALD töötubadele pakub TAVA2020 programm huvi kindlasti ka valguskunsti õppida soovijatele. Registreerida saab visuaalkunstnik Aleksander Sprohgise pixel mapping’u töötuppa ning Tatsuru Arai tehnilist heli ja visuaalset programmeerimist ühendavasse töötuppa.

TAVA kontserdiprogramm jätkub 29. oktoobril TAVA Xperimentaliga, kus astuvad üles Algorütmid & Henri Hütt, taju ja teaduse kokkupuutepunktidele toetuv Hispaania muusik ja kunstnik Exotikdotning Jaapani helikunstnik Tatsuru Arai.

Festivali lõpetab Kadri Voorandi ja Mihkel Mälgandi kontsert 30. oktoobril kell 21 Jaani kirikus. Kirikukontserdi valguslahendused ja visuaalid loovad Caspar Lootsmann ja Toomas Liiv.