fbpx

News

TAVA2021 töötubadesse registreerumine on alanud

by | Jul 5, 2021 | TAVA2021, Workshops

Sellel sügisel toimuva Tartu arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festivali Tartu Valgus üheks olulisemaks ja atraktiivsemaks osaks on IALD (International Association of Lighting Designers) arhitektuurse valgustuse töötoad, mida juhendavad oma valdkonna tipp-professionaalid Veronika Mayerböck (Austria), CJ Brockway (USA) and Johan Moritz and Tina Wikström (Rootsi).

Kuna TAVA2021 üritusi ühendab Emajõgi, sai ka IALD töötubade keskseks teemaks jõgi ja linnakeskkond selle ümber.

„Inimeste teadlikkus linnaökoloogiast on kasvanud ja järjest enam teadvustatakse selle olulisust. Kliimavööndis, kus pime aeg moodustab nii suure osa avaliku ruumi kasutamise ajast, on väga tähtis pöörata tähelepanu valguse teadlikule ja vastutustundlikule kasutamisele ning mõistmisele, kuidas see mõjutab meid ümbritsevat floorat ja faunat,“ ütleb TAVA201 töötubade kuraator Marko Kuusik. „Esimeses töötoas on oluliseks komponendiks tiik ja selle läheduses paiknev unikaalne fassaad, teises jõekaldal asuv linnapark, kus paiknevad monumendid, ja kolmandas vahetu jõeäärne ala.“

Eestis on talvisel ajal pime pea 2/3 ööpäevast, mis mõjutab oluliselt nii meie igapäevaseid toimetusi, emotsionaalset tasakaalu kui ka unekvaliteeti. „Eestis on küll võimalik saada valgustusdisainialast haridust, kus põhiline rõhk on pööratud teatri- ja ürituste valgustusele, ent ei käsitleta valgustust, mis puudutab inimeste igapäevast elukeskkonda ja ümbritsevat linnaruumi,“ märgib Kuusik. „Sellest tulenevalt on eriti oluline saada koolitust ja teadmisi arhitektuurse valgustusdisaini vallas, mida pakuvad IALD töötoad. See on unikaalne võimalus õppida eriala vahetult professionaalide juhendamisel.“

Arhitektuurse valgustusdisaini õppe ja kogu eriala seisukohalt annavad TAVA2021 raames korraldatavad IALD töötoad võrdselt nii väga vajalikke kogemusi kui ka teadmisi, kuidas ehitada üles kohaspetsiifilist valgustuskontseptsiooni, kuidas valida õige optikaga valgustid, kuhu ja kui palju neid paigaldada, ning mil viisil see kõik kokku sobitada.

Töötoad on avatud ajavahemikus 22.–27.oktoobrini ning kui epideemiast tulenevalt ei ole juhendajatel sel ajal võimalik reisida, on töötoad osaliselt virtuaalsed ja osalejatele on praktilistes küsimustes kohapeal toeks juhendajate assistendid.

Välismaalt tulevatele õpilastele garanteerime osalustasu tagasimakse, kui reisipiirangud kohaletulekut takistavad.

Lisaks IALD töötubadele pakub TAVA2021 programm kindlasti huvi ka neile, kes soovivad valguskunsti õppida. Registreerimine on avatud visuaalkunstnik Aleksander Sprohgise (Estonia) pixel mapping’u töötuppa ja Tatsuru Arai (Jaapan/Saksamaa) tehnilist heli ja visuaalset programmeerimist ühendavasse töötuppa. Tatsuru Arai juhendatavas töötoas saab osaleda ka veebiplatvormi vahendusel ning see toimub igal juhul täies mahus.

Pixel mapping’u töötoas saab proovida kätt LED elementidest konstrueeritud installatsioonidega ning õppida tundma vajalikke programme, LED ribade ja moodulite ühendamise tehnikaid ning sisuloomet. Ühistöö tulemusel valminud installatsiooni saavad Eesti Rahva Muuseumis nautida kõik valgusmessi külalised.

Tatsuru Arai õpetab visuaalse programmeerimise keskkonnas MAX/Jitter ühendama uut meediat, heli ja valgust. Töötuba on mõeldud neile, kes teevad esimesi katsetusi MAX/Jitteri keskkonnas, ning alustatakse failide loomisest ja baasteadmiste omandamisest nii heli kui ka visuaali kujundamisel. Lisaks annab ta TAVA2021 elektroonilise muusika õhtul ka kontserdi.

Töötubade nädalast võivad osa võtta kõik, kes soovivad ennast arhitektuurse valgustusdisaini ja valguskunsti alal harida. Kiirusta, sest töötubade grupid on väikesed!