fbpx

News

Marko Kuusik: jõeäärsed metropolid näitavad teed, Tartu püsib tihedalt kannul

by | Oct 19, 2021 | TAVA2021

Pandeemia muutis üleöö inimeste ootusi võimalustele, mida avalik linnaruum pakkuma peaks. Enamik Euroopa linnu asuski aktiivselt arendama ning otsima oma elanikele uusi ja mitmekesiseid puhkuse- ning spordivõimalusi. Jõeäärsed linnad on eelisseisus, sest jõgi ja selle kaldad pakuvad nii ääre- kui ka südalinnas võimalusi väga erinevaks meelelahutuseks ja spordiks: sõudmisest kalapüügini, jooksmisest piknikupidamiseni, välikohvikutest kontsertideni. Tartus näeb oktoobri lõpus viiel õhtul võimalusi ja elamusi, mida jõeäärne linnaruum tartlastele pakkuda võiks, kirjutab TAVA2021 töötubade kuraator Marko Kuusik ajakirjas Edasi.

Läbi südalinna voolava jõe ja selle kallaste avamine linnaelanikele pole aktuaalne teema üksnes Tartus või Pärnus, kus need paigad on linlastele aastakümneid kas lausa suletud olnud või siis oli neil oma heale asukohale vaatamata vähe pakkuda. Jõeäärsed metropolid nagu London ja Chicago on samuti otsimas häid viise, kuidas südalinna läbivad jõed ja nende kaldad linnaelanike kasutusse anda. Nende tarkadest lahendustest oleks meil palju õppida.

Ajalooliselt tööstushoonete ja kaubasadamatega palistatud jõekaldad ning kaupade liikumisteeks olnud jõevood on linlaste seas üha nõutumad rekreatsioonipaigad. Lihtsamalt öeldes – linnaelanikud tahavad, et jõgi pakuks elamusi, mitte ei peletaks eemale. Valgustust ei saa selle kõige juures alahinnata, sest pärast tööpäeva sportima või sõpradega jõeäärsesse kohvikusse minnes on väljas pool aastat päris pime ning atmosfääri ja turvatunde loomisel on valgus väga oluline element.

Kuidas luua linnasagina keskele vabasse õhku väikseid hubaseid “ruume”?

Chicago paigaldas hiljuti uue valgustuse oma renoveeritud Riverwalkile, mis avati elanikele esmakordselt 2016. aastal. Algatus, mille eesmärk oli jõekaldad elanikele taasavada, pakub ainulaadset võimalust välistingimustes sotsialiseerumiseks ja lõõgastumiseks. Tartu astus eelmisel suvel samuti mitu pikka sammu selles samas suunas.

Chicago projekti teebki eeskuju vääriliseks jõeäärne valgustus. See on kujundatud mänguliseks, kutsuvaks ja interaktiivseks – drastiline kõrvalekalle varasemast karmist turvastiilis valgustusest. Projekt pidi võimaldama valgustada elamustpakkuvalt konkreetseid jalakäijate tsoone ja mitmeid sillaalasid ning oli seejuures tehniliselt päris keeruline. Tuli arvestada jõe iga-aastase üleujutustsükliga, mille jooksul võib vesi tõusta peaaegu kahe meetri kõrgusele. Valgustid pidid olema vastupidavad, taluma ajutist vee all olekut, olema vähese hooldusvajadusega ja hästi integreeritud arhitektuuri. See kõik õnnestus lahendada ning elanikud on uue linnaruumi kiiresti kasutusele võtnud.

Väljaehitatud valgustuslahenduses on kogu jõeäärse piirkonna kõnniteedel kasutatud sooja valge valgusega (3000 K) lineaarseid LED-valgusteid, et inimesed tunneksid end mugavalt ja turvaliselt. Käsipuudesse on integreeritud sooja valget valgust andvad LED-profiilid ja erinevaid alasid ühendavatele jalakäijate sildadele on paigaldatud lineaarsed valge opaalkattega LED-valgustid. Kokku aitavad need tekitada jõe äärde justkui viis erinevat “vabaõhuelutuba” – üks suur piirkond on seega muudetud väiksemateks hubasemateks õuealadeks, kusjuures see on peamiselt saavutatud valgustusega.

Kasutamata ruum – elu võib käia ka jõe peal

Teine hea näide pärineb Londonist, mille eri piirkondade elanike ja külaliste jaoks on juurdepääs jõele olnud erinev. Eriti tööstuslikumad piirkonnad ja sadamaalad pole olnud nii kutsuvad. London näitab head eeskuju vanade kaubasadamaalade ümberkujundamisega ning selle suurepäraseks näiteks on möödunud aastal valminud Royal Wharfi kai (Royal Wharf Pier), mis tõi Londonisse ja Thamesile esimese ujuva avaliku ruumi.

Kuna Tartus on samuti hakatud jõe kaldaid linnaelanikele avama, tasub Londoni oskuslikust ja diskreetsest lahendusest eeskuju võtta: ühelt poolt on loodud funktsionaalne valguslahendus külastajatele ja samas tuuakse välja vette ulatuvate rajatiste vormid.

Muul laiendab Royal Wharfi arenduspiirkonna jõeäärset linnaruumi sellel kulgeva promenaadi võrra, mis ulatub 40 meetri kaugusele kaldast ja on aasta ringi kõigile avatud. See lineaarne avatud ruum meenutab traditsioonilisi Briti mereäärseid muule, mis raamivad muljetavaldavaid vaateid.

Muuli ehk promenaadi südames loob 162 ruutmeetri suurune avalik vaateplatvorm meeldiva atmosfääriga rahuliku ruumi, mille keskele on elegantselt paigaldatud istumiskohad, mis julgustavad inimesi keset jõge kasvõi pikutama, lõõgastuma ja takistusteta imetlema vaateid Thamesile. Valgustusdisainerid valisid käsipuudesse ja pinkidesse integreeritud valgustid LED Lineari toodete hulgast, et muulile soojemat õhkkonda luua. Paatide pardale minekuks mõeldud platvormidel, varikatuste all, kasutati iGuzzini allavalgusteid. Eestis on talvisel ajal pime pea 2/3 ööpäevast ning see mõjutab oluliselt nii meie igapäevatoimetusi, emotsionaalset tasakaalu kui ka unekvaliteeti.

Eestis on küll võimalik saada valgustusdisainialast haridust, kus põhiline rõhk on teatrietenduste ja ürituste valgustusel, ent ei käsitleta valgustust, mis puudutab inimeste igapäevast elukeskkonda ja ümbritsevat linnaruumi.

Rahvusvaheliste ekspertide näidislahendus Tartule

27.–30. oktoobril Tartus kulmineeruvaid TAVA2021 üritusi ühendab Emajõgi. Festivali raames korraldatavate rahvusvaheliste töötubade keskseks teemaks on samuti jõgi ja linnakeskkond selle ümber. TAVA2021 raames toimub ka kaks IALD arhitektuurse valgustusdisaini töötuba, mis tegelevad jõeäärse linnaruumi valgustamisega – esimesel juhul jõekaldal asuva linnapargiga, kus paiknevad monumendid, teisel juhul vahetult jõeäärse alaga.

Esimese töötoa fookuses on linnapark Vabaduse puiestik, kus asub neli monumenti. Kuna ausambad ja monumendid on tugevasti seotud rahvusliku ühtsustunde ja ajalooga ning on tihtipeale linnade maamärgid, on eriti oluline, et need oleksid esitletud meeldejäävalt ja pakuksid ka pimedal ajal linnaelanikele ning külalistele meeldejäävat ja ajaloost jutustavat elamust.

Töötoas tegeletakse põhjalikumalt kolme monumendi (Tartu Vabadussõja mälestussammas, Friedrich Reinhold Kreutzwaldi monument, Oskar Lutsu ausammas) valgustamisega, analüüsides täpsemalt nende paiknemist pargis, vaadeldavust, materjali ja vormi. Lisaks käsitletakse monumentide ümber oleva pargi ja jalgteede valgustamist, et siduda monumendid pimedal ajal koos pargiga ühtseks harmooniliseks keskkonnaks.

Teises töötoas tegeletakse kaldaäärse looduse eripära ning linnaelanikele mõeldud vaateplatvormide esiletoomisega.Kuna Tartu kesklinna läbiva Emajõe kaldad on mitmest kohast vaadeldavad ja kujundavad tugevalt linna identiteeti, tuleks väga põhjalikult mõelda ka Tartu linna öisele ilmele.

Tartus on juba hakatud jõeäärset ala linnaelanikele avama, mille näiteks võiks tuua Koidula ja Jannseni väljaku või Delta õppehoone, kusjuures kumbki on saanud omaette valguslahenduse. Kuna need kaks ala moodustavad ainult väikese osa kaldast ja loodetavasti liigub Tartu linnavalitsus jõe linnarahvale avamisega edasi, tuleks juba varakult täiendada oma teadmisi jõeäärsete alade ja platvormide kohaspetsiifilise valgustamise võimalustest ning seesuguste alade terviklike lahenduste loomisest, et nad oleksid seotud nii omavahel kui ka terve linnaga, nagu seda on tehtud Chicagos ja Londonis – mõlemad on pälvinud tunnustuse ka rahvusvaheliselt.

Seda enam on olulised IALD valgustusdisaini töötoad, mis pakuvad Eestis tegutsevatele disaineritele, inseneridele ja ametnikele võimaluse õppida linnadele oluliste objektide ja alade valgustamist professionaalide juhendamisel. Tegemist on unikaalse võimalusega ka Tartu linnale, et neid teadmisi ja kogemusi ära kasutada. Lisaks annab see linnaelanikele väljavaate kogeda oma linna teistsuguses “valguses”. Sellest tulenevalt on eriti oluline saada koolitust ja teadmisi arhitektuurse valgustusdisaini vallas, mida Tartus toimuvad IALD töötoad pakuvad. Töötubades loodavad uudsed kohaspetsiifilised tööd on tartlastele ja linna külalistele näha 26. oktoobri õhtust kuni 30. oktoobri südaööni – selleks peab lihtsalt pärast päikeseloojangut minema südalinnas jõe äärde jalutama.