fbpx

News

Festival TAVA2021 muutis Tartu neljaks päevaks valguse pealinnaks

by | Oct 31, 2021 | Press releases

Tartus eile õhtul lõppenud arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festival Tartu Valgus ehk TAVA2021 tõi kokku ligi 40 000 inimest; linna neljaks päevaks särama löömiseks läks vaja 400 valgustit, 235 laserit ja viis kilomeetrit kaableid.

“Täname publikut, Tartu linna ja kõiki toetajaid, tänu kellele festival juba kolmandat korda võimalikuks sai. Nende nelja päeva jooksul sai Tartust taas valguse pealinn,” ütles TAVA2021 peakorraldaja Elo Liiv. “Vajame valgust, et rasketest aegadest läbi tulla – kunst ja kultuur kergendavad ja kõrgendavad meie kõigi olemist. Eriti hea meel on selle üle, et saime festivali abil rääkida hea valguse vajadusest avalikus ruumis ning pakkuda ideid ja inspiratsiooni selleni jõudmiseks.”

TAVA2021 üritusi ühendas Emajõgi, festivali avamine Erki Pärnoja kontserdiga Kaarsillal tõi selle kallastele vaatamata vihmasajule umbes 3500 inimest. Publikut jagus neljaks õhtuks Emajõe äärde valgusinstallatsioonide rajale, vabaõhu etendustele Raekoja platsil, Valgusmessile Eesti Rahva Muuseumis, Rahvusvahelise Linnaruumivalgustuse Võrgustiku LUCI konverentsile. Festivali publikumagnetiks kujunes laseretendus “Linea Temporis” Jaani kirikus.

Valgusrajal kõige enam publikut köitnud teoseks oli Aljona Movko-Mägi  biopoeetiline valgusinstallatsioon “Biopoeesia” – optiline veemäng, mis rääkis elust ja aja voolamisest. Seni laiemale üldsusele ennekõike Elina Nechayeva kleidigraafika autorina loo “La forza” jaoks Eurovisioonil tuntud Movko-Mägi nime teavad nüüd vähemalt kõik tartlased tänu sellele emotsioone ja ülevust täis installatsioonile. Teose vastu on juba huvi tuntud ka piiri taga ning loodetavasti saab see Eesti valguskunstike tööd peagi ka välismaal tutvustada.

Osa valgusraja osaks olnud installatsioonidest ja teostest valmisid IALD (International Association of Lighting Designers) arhitektuurse valgustuse töötubade käigus.

“Installatsioonid tõid nähtavale kohad ja monumendid linnaruumis, mis olid seni mööduja pilgu eest peidetud või kadunud õhtupimedusse,” ütles töötubade kuraator Marko Kuusik.

Tänu töötubadele said kolm monumenti – Tartu Vabadussõja mälestussammas, Friedrich Reinhold Kreutzwaldi monument ja Oskar Lutsu monument – valguslahenduse. CJ Brockway (USA) näitas oma töötoas osalenute abiga, kuidas saaks valgusega välja tuua jõeäärse looduse eripära ning rootslaste Johan Moritza ja Tina Wikströmi juhendamisel loodi valguslahendus jõeäärsele vaateplatvormile ja puhkealale, mis nüüd ka pimedas linlastele elamuse pakkuda said.

“Valgusfestivali ettevõtmised rõõmustasid pimedatel sügisõhtutel nii tartlasi kui ka meie külalisi. Erinevad linnaruumi rajatud installatsioonid näitasid ilmekalt, kuidas valgustusega on võimalik avaliku ruumi kvaliteeti suurendada ning kindlasti kaalume nende pinnalt püsivate valguslahenduste loomist. Suur aitäh kõigile, kes valgusfestivali õnnestumisse oma panuse andsid,” ütles Tartu abilinnapea Raimond Tamm.

Festivali raames avatud näituseid jõuab aga veel vaatama. ERM-s jääb 10. novembrini avatuks esmakordselt Eesti valgustusdisainerite, valguskunstnike ja valgustite disainerite loometööd tutvustav ülevaatenäitus „Eesti valgustusdisain ja valguskunst 2021“. Väljapaneku annab ülevaate Eesti valgustusmaastiku olulisematest disaineritest ja kunstnikest, kelle hulgas on nii staažikad tegijad nagu Leonardo Meigas, Tarmo Luisk ja Tõnis Vellama, aga ka uued loojad ja brändid nagu näiteks Pulo Disain.

Näituse graafiline disainer on Margus Tamm ja kuraator Maarja Ree.

Galeriis Pallas näeb 20. novembrini kunstnik Kiwa kureeritud kolme kunstniku – Tatsuru Arai (Jaapan), Maria Pazi (Hispaania) ja Paola Medina Querini (Panama) – näitust “Kontiinumi teisendus”, mis keskendub valguse metafoorile, mida käsitletakse kui otsest assotsiatsiooniahelate aktiveerijat ning taju ja tunnetuse stimulatsioone.

Festivali osaks oli tänavu esmakordselt Tartus toimunud Rahvusvahelise Linnaruumivalgustuse Võrgustiku LUCI konverents, mis ühendab 70 linna esindajaid üle maailma.

Esmakordselt toimus festivali raames muusikasündmus TAVA Xperimental, kus Henri Hütt ja helimuusika duo Algorütmid esitasid performatiivse uudisteose “Influencer”. Hispaania artist Exotikdot toetus taju ja teaduse kokkupuutepunktile. Jaapanlane Tatsuru Arai ühendas klassikalise heliloomingu uue tehnoloogiaga ja esitles universumi põhiolemust tajutavate kogemuste kaudu.

Järgmine festival toimub 2024. aasta oktoobri alguses, kuid tartlastele plaanitakse valguskunsti pakkuda ka vahepealsetel aastatel.